Zvýšená funkce štítné žlázy představuje velmi rozšířené endokrinní onemocnění, jež je známo také i jako hypertyreóza. Není však hypertyreóza, jako hypertyreóza. Známe hned několik rozličných typů zvýšených funkcí štítných žláz. Patří sem například autoimunitní Graves-Basedowova nemoc, toxická struma bez uzlů, toxická struma s uzly, Basedowova hypertyreóza, zánět štítné žlázy, která je spojena s její zvýšenou funkcí, předávkování hormony anebo jodem, čili thyreotoxicosis facticia a za zvýšenou funkcí štítné žlázy stojí i některé nádory. Typické pro toto onemocnění je, že jej doprovází celá řada velmi nepříjemných příznaků, jedním z nich může být i zvýšený krevní tlak.

Příznaky zvýšené funkce štítné žlázy

Zvýšená funkce štítné žlázy

Zvýšená funkce štítné žlázy

Pamatujte si, co štítná žláza poví, srdce udělá. Srdce a štítná žláza jsou spolu velmi úzce propojeny. Typickými příznaky hypertyreózy proto jsou změny osobnosti, únava, srdeční arytmie (nejčastěji fibrilace síní), rychlá srdeční akce, bušení srdcem horké pocení, nervozita, nespavost, poruchy menstruačního cyklu, sklon k potratům, nesnášenlivost tepla, úbytek svalové hmoty, vlčí hlad, zvětšení štítné žlázy, řídnutí vlasů, nekvalitní a jemné vlasy, zvýšený růst ochlupení, návaly, zrychlená mluva, dvojité vidění, jemný třes, palpitace, oční příznaky (vypoulení očí, slzení a řezání očí), úbytek kostní hmoty a vysoký krevní tlak. Pro krevní plat je typický velký rozdíl mezi horní a spodní hodnotou. Vysoký krevní tlak je pouze příznakem, který vzniká sekundárně, ale může stav ještě více zkomplikovat. Zajímavé je, že vysoký tlak se může objevit jak u hyperfunkce, tak i u snížené funkce štítné žlázy.

Diagnostika zvýšené funkce štítné žlázy

Pro diagnostiku zvýšené funkce štítné žlázy je vedle vytvoření anamnézy a klinického vyšetření hlavním vyšetřením stanovení hladiny hormonů TSH, fT4 a protilátek. Dále je důležité i vyšetření biochemie a krevního obrazu, spolu s provedením ultrazvuku štítné žlázy, případně provedení scintigrafie, rentgenu, CT a biopsie štítné žlázy. V rámci diagnostiky se natáčí i EKG, měří se puls, měří se bazální metabolismus a provádí se i oční vyšetření.

Léčba hypertyreózy

Správná léčba se odvíjí od příčiny, která zvýšenou funkci štítné žlázy vyvolala. V prvé řadě je důležitým prvkem klidová terapie, kdy se nemocný vyhýbá zvýšené psychické a fyzické námaze. Nemocný je proto poslán na nemocenskou. Důležité je prostě se zklidnit a k tomu dopomůže nejen režim, ale i léky, které zpomalují metabolismus i tvorbu hormonů. Současně s nimi se podávají i léky na zpomalení srdeční činnosti. U některých stavů není jiného východiska než operativní řešení. Po tomto výkonu však musíte do konce života podávat hormony štítné žlázy. Někdy se terapie provádí i radioaktivním jódem. Lidem s vysokou funkcí štítné žlázy se nedoporučuje pít kávu, alkohol, chodit do parních lázní a opalovat se.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *