Vysoký tlak není vyhraněnou vlastností starých, ale může postihnout i mladé. Vysoký tlak v těhotenství představuje jeden z nejčastějších problémů, s nímž se těhotné potýkají. Je proto důležité, abyste si nechávaly změřit tlak při každé návštěvě u gynekologa. Vysoký tlak se nejčastěji vyskytuje u těhotných žen nejčastěji po dvacátém týdnu těhotenství. Vysoký tlak u těhotných není radno podceňovat, protože může vést k preklampsii, eklampsii anebo dokonce i HELP syndromu, jež může vést k smrti matky i dítěte.

Diagnostika vysokého tlaku v těhotenství

I v těhotenství znamená, že vysokým tlakem je ten stav, kdy tlak přesáhne hranici 140/90 torrů.  Tento stav nejčastěji vzniká až ve druhém nebo třetím trimestru, pokud vzniká před dvacátým týdnem těhotenství, nejde o

Vysoký tlak v těhotenství

Vysoký tlak v těhotenství

těhotenskou hypertenzi, ale chronické zvýšení tlaku. Rizikem pro vznik tohoto problému je stav, kdy se jedná o příliš mladou maminku, nebo maminku s věkem nad 40. Významný vliv má i cukrovka, vícečetné těhotenství, kouření a obezita. Vysoký tlak se obvykle objeví hned u prvního těhotenství. U dalšího dítěte se hypertenze poprvé neobjevuje tak často. Vysoký tlak před těhotenstvím je zapotřebí zpacifikovat, a proto je zapotřebí dokonalou spolupráci s vaším lékařem. Diagnóza vysoký krevní tlak se nestanoví z pouhého jediného změření tlaku. Tlak se proto měří opakovaně, ale v intervalu delších než 6 hodin.

Vysoký tlak dětem škodí

Při zvýšeném tlaku dochází k problémům s přísunem kyslíku a živin do plodu, což má za následek zpomalení jeho růstu a vývoje. Tento stav je nebezpečný pro matku i dítě. To může mít za následek i předčasný porod, předčasné odloučení placenty a někdy i potrat. Zvýšený tlak může způsobit problémy i rodičce, které tento stav může poškodit tepny, ledviny i mozek.

Preklampsie

Pakliže vysoký tlak doprovází i výskyt bílkovin v moči, může vyústit v preklampsii. U tohoto stavu dochází k otokům kotníků, obličeje, objevuje se bolest hlavy, rychlý tep, neklid, rozmazané vidění a špatná funkce ledvin. Tento stav se objevuje v druhé polovině těhotenství, přichází náhle a změny jsou velice razantní, což představuje veliké riziko. Riziko omezíte snížením příjmu tekutin pod 2 litry tekutin denně, omezením tuků, soli, dostatkem odpočinku, spánku a žádný stres.  Bohužel příčiny vzniku nejsou přesně známy a prevence je nulová. Jistý vliv má ale nedostatečná výživa, nedostatek vitamínu C, E a hořčíku. Ženy také trápí i zvýšená hladina tuků.

Eklampsie

Eklampsie navazuje na preklampsii. Typické pro ni jsou svalové křeče. Zpočátku se objevují silné bolesti hlavy, nauzea, zvracení, a také i poruchy dýchání až zástava dechu. Později se přidává porucha vědomí a kóma. V tomto stavu pak dochází k otoku mozku a změnám v jeho struktuře. Pokud k tomu dojde, musí se neodkladně plod vybavit císařským řezem.

Chronická hypertenze

Objevuje se před dvacátým týdnem těhotenství a je zapotřebí jej sledovat, aby nedošlo k přechodu do preklampsie.

Superponovaná hypertenze

Tato zcela výjimečná hypertenze představuje stav, který navazuje na chronické zvýšení tlaku u těhotné, v jejímž rámci se tvoří otoky a v moči se objevují bílkoviny. To naznačuje na poruchu ledvin. Tento stav je život ohrožující a může se opakovat i v dalším těhotenství.

HELLP syndrom

HELLP syndrom představuje velmi závažnou komplikaci těhotenství, která až ze 40% končí smrtí. Obvykle se objevuje na konci těhotenství (37. týden). Může navazovat na preklampsii, ale může se objevovat samostatně. U tohoto syndromu dochází k rozpadu červených krvinek, zvýšení jaterních enzymů a snížení krevních destiček. Nemoc se zpočátku projevuje nevolností, zvracením, únavou, bolestí žaludku a podžebří. Později se objevují i krvácivé projevy (krev v moči a trávicím traktu), vysoký krevní tlak, otoky, bílkoviny v moči. Pokud se tento stav objeví, je důležité, dítě okamžitě vybavit a zároveň zahájit i léčbu příznaků.

Léčba vysokého tlaku v těhotenství

Těhotenská hypertenze po porodu zmizí, což představuje radikální ukončení onemocnění. Tlak se u většiny žen normalizuje do týdne po porodu. Je tu ale také i pravděpodobnost, že u těchto žen se rozvine chronická hypertenze. Obvykle je k tomu tak po 10 letech po problémovém těhotenství.  Je proto držet se preventivních opatření – nekouřit, sportovat, buďte více venkum držte dietu, snižte příjem soli a tuku, dodržujte spánkovou hygienu a do svého jídelníčku zařaďte ovoce, zeleninu, ryby a celozrnné pečivo. V průběhu těhotenství se podávají antihypertenziva a blokátory kalciových kanálů.

Zvýšené riziko vzniku preklampsie vzniká tehdy:

  • Když je chronicky zvýšený tlak už před těhotenstvím
  • Má žena cukrovku
  • Trpí chronickým onemocněním ledvin
  • V rodině mají již nějaký stav preklampsie
  • Obezita
  • Vícenásobné těhotenství
  • Věk matky je nižší než 21 let a vyšší než 35 let
  • První těhotenství je s jiným partnerem, případně těhotenství od sebe mají rozptyl delší než 10 let od prvního porodu

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *