O vysokém krevním tlaku se hovoří jako o tichém zabijáku, protože jeho počáteční příznaky nejsou zcela specifické a zřetelné. Je tomu tak i přesto, že onemocnění hypertenzí trápí skoro polovinu obyvatel, což z něj dělá nejčastější chorobu dnešní moderní doby. Hypertenze představuje civilizační chorobu jednadvacátého století.

Díky tomu, že příznaky nejsou zcela zřejmé, nemocný má tendenci je podceňovat, ne-li zcela ignorovat. Tento stav je přitom velmi nebezpečným. Jenomže, kdo by něco přisuzoval obyčejné únavě a vyčerpání, když to je v poslední době přirozená součást každého z nás?

Nespecifické příznaky vysokého krevního tlaku

Počáteční stav onemocnění nedoprovází žádné příznaky, až po nějakém čase se začnou objevovat příznaky méně

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak

specifické potíže, jako bolest hlavy (hlavně čelo a spodina lebeční), bušení srdce, rychlý srdeční tep, objevuje se nadměrné pocení, poruchy vidění, šumění v uších, únava, nespavost, zarudlý nebo bledý obličej, horké končetiny, průjmy, zvracení, ale i zácpa, poruchy erekce, menstruační potíže, krvácení z nosu a závratě. Za ty vážnější příznaky pak můžeme označit poruchy vědomí, menší mozkové příhody, otoky kotníků a zhoršený dech. K nejasným příznakům jsou i psychické projevy, které souvisí s podrážděností a změnami nálad. Nezřídka má člověk problém se soustředěním a pamětí. Záludné však na příznacích vysokého krevního tlaku je to, že se projevují při náhlých vzestupech tlaku, k čemuž však ve skutečnosti dochází jen velmi zřídka. Jak to? Jednoduše, protože ke zvyšování tlaku dochází pozvolna, tudíž zcela bez příznaků.

Specifické příznaky vysokého krevního tlaku

Mezi nejzřetelnější potíže hypertenze je opakované naměření vysokého krevního tlaku. Může k tomu dojít, jak u lékaře, tak i doma anebo s pomocí Holter vyšetření. Jedná se o změření tlaku tlakoměrem, přičemž hodnota vysokého tlaku přesahuje hodnotu 140/90 torrů (to vše samozřejmě s ohledem na věk pacienta). Bohužel na tyto hodnoty se obvykle přijde zcela náhodně, kdy už vysoký tlak nějakou dobu přetrvává.

Jedním z vůbec nejnápadnějších příznaků je dušnost způsobená hromaděním tekutiny v plících. Dalším signálem hypertenze jsou vzniklé arytmie, které vznikají z poškození systému srdce, který vede elektrické stahy způsobující pravidelné stahy. Právě ony mohou stát nejen za bušením srdce, ale i za bolestí za hrudní kostí a náhlou zástavou srdce. Mezi další specifické příznaky patří onemocnění ateroskleróza, ischemie, infarkt myokardu, mozková mrtvice, selhávání ledvin, protože ani jedna by nevznikla sama o sobě, ale vždy má úzkou souvislost s vysokým tlakem. Samozřejmě nesmíme opomenout ani na poruchy sítnice, jež vede ke zhoršení zraku a v těch nejpokročilejších fázích dokonce až k slepotě.

Nepodceňujte proto příznaky vysokého krevního tlaku a navštivte svého obvodního lékaře včas. Nechte si pravidelně i z preventivních důvodů změřit krevní tlak.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *