Se stoupajícím věkem by do vybavení našich domácností měl přibýt nový člen, a to tlakoměr. Je to z důvodu nejen situace, kdy se nás vysoký anebo kolísavý krevní tlak již dotýká, ale i z důvodu prevence. Víte však jak si tlak doma sami měřit a jaký tlakoměr si koupit? Víme, vzhledem k tomu, že na trhu existuje celkem široká nabídka, výběr toho nejlepšího nemusí být zrovna snadný. Nevadí, když si nevíte rady, my vám poradíme.

Lidé si uvědomují důležitost kontroly krevního tlaku, a tak si čím dál více domácností pořizuje tlakoměr. Povětšinou nad klasickým kapalinovým vítězí digitální, i když ten není tak přesný a neumí rozeznat jiné abnormality.  Faktem však je, že ovládání digitálního tlakoměru je jednodušší a při troše šikovnosti u něj nepotřebujete někoho dalšího, kdo by vám pomohl. Kapalinový tlakoměr je sice přesný, leč bohužel vyžaduje jisté dovednosti a často potřebuje i pomoc od další osoby, která krevní tlak změří.

Jak koupit kvalitní tlakoměr

Vybrat ten správný tlakoměr z tak rozsáhlé nabídky, jaká na českém trhu je, nemusí být jednoduché. Čeho si všímat při výběru tlakoměru?

  • Nejspíše asi i vy pro svou praktičnost a jednoduchou manipulaci sáhnete po digitálním tlakoměru. Na výběr tu máte tlakoměry klasické, které mají manžetu na paži, ale jsou zde také zápěsťové digitální tlakoměry. Ty lákají svým jednoduchým ovládáním, ale jelikož se tlak měří na menších tepnách, nemusí být výsledek tak přesný. Tento typ tlakoměru je vhodný spíše pro mladší pacient a sportovce, kteří si tlak hlídají pouze orientačně po sportovním výkonu.  Tam, kde se obáváte zdravotních problémů vhodnější koupit si digitální tlakoměr s pažní manžetou.
  • Tlakoměry můžete vybírat i podle toho, zda se jedná o tlakoměry manuální, poloautomatické anebo zcela automatické. Zcela automatický tlakoměr se nafukuje a vyfukuje sám, poloautomatický se jen sám nafukuje a manuální si musíte nafouknout i vyfouknout sami. Výhodou automatického tlakoměru je nejen pohodlné ovládání, ale i přesné a tlakování, čímž se zamezí přílišnému tlaku v paži.
  • Značkové tonometry mohou lákat, ale před jejich koupí si raději zjistěte, zda jsou u nás dostupné náhradní díly a jak je to se servisem, případně s reklamací.
  • Tlakoměry dnes zakoupíte v lékárně, ve zdravotnických potřebách, ale také i na internetu. Ty nejlevnější tlakoměry jsou dostupné již od 400 korun. Pokud však chcete spolehlivý tlakoměr a přesná čísla, doporučujeme vám do přístroje přeci jen něco investovat.

Měření tlaku domácím tlakoměrem

Měření tlaku pažním tlakoměrem doma, se vesměs nikterak neodlišuje od nemocničního měření. Tlak můžete měřit vsedě anebo vleže. Pokud chcete měření opakovat, udělejte tomu tak po 10 minutové pauze. Zvykněte si tlak měřit každý den ve stejnou dobu.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *