Každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin. Většinou se jedná o důsledek cukrovky a vysokého krevního tlaku. Někdy to však může být i naopak, kdy vysoký krevní tlak vzniká sekundárně jako následek primárně nemocných ledvin.

Tato hypertenze vzniká nejčastěji u nemocných s vrozenou, ale i získanou jednostrannou vadou ledvin. To, kdy se vysoký tlak objeví, se odvíjí od věku, hmotnosti, typu a trvání ledvinového onemocnění. Významný vliv má rovněž i rozsah filtrační funkce. Na tomto onemocnění má významný vliv gen pro tvorbu bílkoviny, která významně hraje roli v regulaci vysokého tlaku. Tento gen je zároveň velmi důležitý i pro odhalení velmi vzácného dědičného onemocnění ledvin. Tento gen pak vyvolává onemocnění ledvin, které pak může nakonec skončit až jejich selháním. Mnohem častěji však vysoký krevní tlak vede „pouze“ k ledvinné nedostatečnosti. Nutno říct, že i mírná ledvinná nedostatečnost s sebou přináší široké spektrum komplikací, včetně kardiovaskulárního rizika (srdce).

Bludný kruh onemocnění ledvin vs. Vysoký krevní tlak

Jde o takový malý bludný kruh, protože většina onemocnění ledvin, vysoký krevní tlak dřív, nebo později, vysoký krevní tlak vyvolá a ten zase zpětně prohlubuje další poškození ledvin. Obzvlášť negativně se toto onemocnění projevuje tam, kde je onemocnění ledvin spojeno se ztrátami bílkovin do moči. Aby se tento kruh přerušil, je bezpodmínečně nutné, aby se vysoký krevní tlak normalizoval. Cílem léčby je dosáhnout tlaku 130/80 mm Hg a u proteinurických nefropatií pak dokonce tlaku 125/75 mm Hg (i nižšího). Bylo prokázáno, že pakliže se tento stav podaří podchytit a nasadí se správná léčba vysokého krevního tlaku, může se oddálit nutnost dialýzy o celou řadu let.

Největším problémem v Česku je ten, že lidé s onemocněním ledvin k lékaři dorazí příliš pozdě, a to často až tehdy, když jim je diagnostikováno selhávání ledvin. Bohužel je tomu totiž často tak, že i když je onemocnění ledvin s vysokým krevním tlakem propojeno, dlouho se nemusí projevovat žádnými příznaky. I proto je důležité nepodceňovat rodinnou predispozici a pravidelné preventivní návštěvy u lékaře. Pakliže již nějaké potíže máte, navštěvujte pravidelně s ledvinami nefrologa a s vysokým tlakem svého obvodního lékaře, případně internistu.

Diagnostika poškozených ledvin při vysokém tlaku?

I zde je důležitá anamnéza, opakované měření krevního tlaku, Holter vyšetření, odebrání krve na zjištění hladiny močoviny, kreatininu, sodíku, chloridu, draslíku, vápníku, hořčíku, cholesterolu, CRP, a dále moči sedimentu, proteinurie, kreatin clearance za 24 hodin, ultrazvuk ledvin, Doppler renálních tepen, CT a magnetická rezonance anebo klasická angiografie se zaměřením na renální tepny. S diagnostikou může pomoci i biopsie ledvin.

Léčba vysokého krevního tlaku při onemocnění ledvin

Tak, jak jsme se již výše zmínili, základem je snížení tlaku. Lékem první volby jsou zde v tomto případě ACE inhibitory. Pomoci mohou i sartany a třetím lékem do kombinace jsou pak diuretika. Další léky užívaných k léčbě jsou kalciové blokátory, betablokátory. V těžších případech se pak podávají alfablokátory anebo metyldop. Volba léků se vždy odvíjí od aktuálního zdravotního stavu a souběžných onemocnění. Zapomenout samozřejmě nesmíte ani na režimová opatření, jako pohybový režim, nekouření a nutnost diety s omezením soli, sodíku, bílkovin, draslíku a fosforu. Cílem léčby je zastavení zhoršování stavu ledvinného onemocnění, a také i komplikací, které plynou z vysokého krevního tlaku, z nichž mezi ty nejzávažnější patří selhání ledvin a kardiovaskulární komplikace.

 

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *