Normální krevní tlak představuje normální stav, čili zdraví. Normální hodnota krevního tlaku u dospělých osob by měla být nižší než 140 mmHg u systolického tlaku a nižší než 90 mmHg u diastolického krevního tlaku. Hodnoty tlaku jsou samozřejmě ovlivněny i věkem a pohlavím.

Mechanismy normálního krevního tlaku

Normální krevní tlak je optimální pro správné působení na cévy a srdce. 1mmHg můžeme vysvětlit také i jako 0,133 kPa. Výšku tlaku ovlivňuje aldosteron, hormon produkovaný kůrou nadledvin, jež zvyšuje zpětnou resorpci sodíku, čímž zvětšuje objem krve a žilní návrat. Dalším hormonem, který dokáže ovlivnit výši krevního tlaku je adiuretický hormon, který zvyšuje zpětné vstřebání vody v glomerulech, čímž vzrůstá objem krve a žilní návrat. Mechanismů, s nimiž se tělo snaží udržet tlak v normální mezi je však víc. Velmi jednoduchý, ale efektivní způsob, jak snížit tlak, je vyloučením tekutiny ledvinami. V případě sníženého tlaku se tělo snaží snížit napětí na stěny artérií a podporuje aktivitu sympatických nervů, které zvýší srdeční frekvenci, kontrakce a tím pádem dochází i ke zvýšení krevního tlaku. Ke stanovení vysokého tlaku musí dojít k opakovanému měření, přičemž se opakovaně musí potvrdit vysoký tlak. 

Také byste měli vědět, že krevní tlak v průběhu dne různě kolísá. V noci je kupříkladu zcela přirozené, že vám tlak poklesne až o 10 mmHg. Výšku tlaku ovlivňuje fyzická zátěž, obavy, stres a strach.

Proč je důležité monitorování tlaku?

Sledování krevního tlaku je důležité, protože se jedná o základní fyziologickou funkci (vedle tělesné teploty, sledování vědomí, srdeční akce a pulzu a dýchání). Tlak můžete sledovat hned několika způsoby.

S čím budete mít krevní tlak pod kontrolou

Užitím klasického tlakoměru s opakovaným přeměřováním, a pak také v nemocnici s pomoci monitoru, kdy se manžeta napojí na pacienta a tlak se přeměřuje v určitých stanovených intervalech. Další metodou, která slouží k odhalení abnormalit krevního tlaku, je Holter, který se měří s pomocí speciálního přístroje nainstalovaného na těle po dobu 24 hodin. Holter měří tlak obvykle každých 15 – 30 minut, a to i v průběhu spánku.

I když máte obvykle normální krevní tlak, jsou situace, kdy bude váš tlak sledován mnohem více. Bude to ve chvíli, kdy se chystáte na operaci, v průběhu operace a po operaci, bude tomu tak i tehdy, když přijdete o velké množství krve, máte-li nemocné srdce, při selhání ledvin a při cirkulačních šokových stavech.

Centrální žilní tlak

Také byste měli vědět, že při některých chorobách srdce je důležité sledovat krevní tlak ještě přesněji. Zajímají nás změny v pravé srdeční síni. Normální tlak se zde pohybuje v mezích 0 – 8 mmHg. Při zvýšení dochází k selhání pravé komory, stenóze trikuspidální chlopně a zvětšení objemu proudění krve (těhotenství, převodnění, selhávání  ledvin).

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *