Nízký krevní tlak představuje pravý opak vysokého krevního tlaku. Je ve své podstatě považován za nezávažný zdravotní stav, ale není to zas až taková pravda. I hypotenze má svá úskalí a problémy, a pokud se jedná o dlouhodobý stav, může mít i negativní vliv na orgány.

Dříve než začneme hovořit o nízkém krevním tlaku, bylo by dobré nejprve si říct, co je normální krevní tlak. Optimální tlak je 120/90. Normální krevní tlak se pohybuje v rozmezí 120/90 až 139/90.Vše co je vyšší, je označováno za vysoký krevní tlak a vše co je nižší, hypotenze. Tedy oficiálně je za hypotenzi považován stav, kdy je dlouhodobě krevní tlak snížen pod 100/65.

Proč má člověk hypotenzi?

Za nízký krevní tlak obvykle může porucha regulačních mechanismů, které jsou zodpovědné za kontrolu a řízení krevního tlaku. Způsobuje to onemocnění periferních nervů, cukrovka, nedostatek vitamínů, a také návyk na alkohol. Faktem, ale je, že důvodů může být ještě víc. Nízký tlak může mít na svědomí i onemocnění srdce, žil a štítné žlázy. Samo o sobě onemocnění orgánů s endokrinní činností mohou mít všeobecně negativní vliv na výšku krevního tlaku. Je také známo, že hypotenze se objevuje i u roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby a u nádorů mozku. Nízký krevní tlak doprovází i dehydrataci, anafylaktický šok (ale i jiný šok), a také může být i následkem užívání některých léků na srdce, cévy, nervy a ledviny. Říká se, že nízký krevní tlak trápí mladé hubené ženy, ale ani to nemusí být vždy pravda, jelikož výše tlaku je často podmíněna i geneticky, a tak se může objevit i tam, kde bychom ji nečekali, tedy i u mužů a obézních. Nízký krevní tlak také zlobí celou řadu těhotných žen. Nízký krevní tlak rovněž může být příznakem přílišné duševní námahy a vyčerpání, rezignace a přetížení.

Hypotenzi můžeme rozdělit do několika skupin, mezi základní členění je: akutní a chronická hypotenze.

Akutní hypotenze, čili akutní nízký krevní tlak

Tento stav vzniká náhle, nečekaně a doprovází jej mžitky před očima, rozostřené vidění (což způsobuje nedostatečné prokrvení), točení hlavy, mdloby a celková nevolnost. Za tímto stavem stojí ponejvíce tzv. synkopa, což je vlastně krátkodobá ztráta vědomí způsobená nedostatkem okysličené krve v mozku anebo příliš rychlým pohybem, případně podrážděním periferního bloudivého nervu. Příčina vzniku synkop je srdeční (arytmie anebo chlopenní vady) nebo neurologická. Vyvolat jej však může i šok (traumatický – ze zranění, anafylaktický – alergická reakce, septický – zánět a kariogenní – infarkt myokardu).

Chronická hypotenze

Tento stav obvykle způsobuje poškození nervového systému, a to jak periferního, tak i centrálního. Viníkem mohou být léčiva, ale i endokrinní systém.

Příznaky nízkého krevního tlaku

Pro nízký krevní tlak jsou typické závratě, pocení dlaní, slabost, pocení, šumění v uších, studené končetiny, bledost, kruhy pod očima, pomalé reakce a zhoršené soustřední, motání hlavy a pocit chladu. Možná jste to nevěděli, ale i nízký krevní tlak může stát za migrénami a bolestmi hlavy.  Někteří lidé mají sklon k omdlévání (ale nemusí všichni) a jsou i často unavení. Nejvíce obtíží lidem s nízkým krevním tlakem dělá vstávání z lehu nebo sedu, obzvlášť pokud je změna náhlá a rychlá. Nic příjemného pro lidi s nízkým krevním tlakem není ani přeprava autobusovou hromadnou dopravou. Samotné příznaky jsou velmi nepříjemné a ztěžují život, ale ještě donedávna byly považovány za neškodné, ale není tomu tak. V případě chronické (dlouhodobé) hypotenze totiž dlouhodobě dochází k nedostatečnému zásobení důležitých orgánů kyslíkem a dalšími živinami, a to samozřejmě není dobré a orgány to poškozuje.  Při hypotenzi se tělo snaží s nízkým krevním tlakem vyrovnat, a tak se zrychluje srdeční frekvence, snižuje se vylučování moči, zpomalují se střevní pohyby a metabolismus tak celkově zpomaluje, což při chronické hypotenzi může mít paradoxní vliv na vznik obezity.

Diagnostika

Diagnóza se stanovuje na interním vyšetření. Stejně jako u hypertenze, i zde se provádí opakované měření krevního tlaku a i zde je možno použít vyšetření Holtrem. K měření krevního tlaku dochází v různých polohách a také tzv. HUT test. HUT test je tzv. test na nakloněné rovině, kdy je pacient nakloněn na polohovatelném lůžku pod úhlem 60 stupňů na 40 minut. Po celou dobu je monitorován tlak i pulz. K diagnostice je možno užít i laboratoř, echo srdce, ekg srdce, rtg.

První pomoc

První pomocí je položit postiženého do vodorovné polohy a zvedněte co nejrychleji dolní končetiny. To vede k lepšímu prokrvení mozku a dojde obvykle k nápravě stavu. Někdy pomůže i dodání tekutin žilou.

Léčba nízkého krevního tlaku

Základem léčby je vyřešení vyvolávající příčiny. V případě léků je nutno je vysadit. Pomoci mohou i režimová opatření. Jezte proto pravidelně a dopřejte si stravu bohatou na zeleninu a ovoce. Nepodceňujte dostatečný přísun tekutin. Dodržujte tedy pitný režim. Pomoci vám může i kuchyňská sůl, vitamín C, lékořice, černý čaj a rozmarýnové víno. Ráno zapomeňte na „zdravé snídaně“ s müsli, ovšem a ovocem. Základem je zlepšení fyzické kondice, která je spojená s pravidelnou fyzickou námahou. Vhodnými pohyby máme na mysli plavání, pěší turistika, jízda na kole a rychlá chůze. Pozor však na náhlé změny polohy. Do jídelníčku zařaďte více soli a sodíku. Také vám mohou pomoci i kofeinové nápoje. Zajímavými podpůrnými pomůckami jsou bandáže dolních končetin anebo elastické punčochy. Ve zvláštních případech vám lékař může předepsat léky působící na napětí stěn cév.

Prevence, aneb čemu se vyhnout

  • Vyhněte se rychlým změnám poloh i dlouhému stání na jednom místě. Před postavením z lehu se na chvíli posaďte. Při dlouhém stání přešlapujte z nohy na nohu.
  • Dbejte na dostatečný pitný režim.
  • Základem je pohyb a zvýšená fyzická kondice.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *