Nadměrné pocení je nepříjemná záležitost. Díky médiím a jejich psychologickému nátlaku se všichni potící se lidé s koláči pod pažemi cítí vysloveně trapně a nejraději by lezla kanály. Co na tom, že pocení je přirozené, normální a zdravé. Pravda, pokud není nadměrné. Pak už nastává problém, který není radno podceňovat, protože může být příznakem vážného onemocnění.

Nejdůležitější funkcí pocení je regulace teploty organismu. Díky tomu tak nedojde k přehřátí organismu. V letním horkém období tak můžete vypotit dokonce i tři litry potu. Ponejvíce je pocení projevem nervového vypětí, vyčerpání, ale také i lhaní a podvádění. Množství potu, který každý z nás vyprovokuje, nezáleží pouze na množství potních žláz, ale i na funkci nervového systému, zdravotním stavu, způsobu života a skladbě potravy. Počet potních žláz je individuální, obvykle se pohybují mezi dvěma až třemi miliony na osobu.

Kdy je pocení normální

Muži se všeobecně potí více než ženy. Jinak však pocení ovlivňuje i vysoká teplota jídla, pikantní a kořeněná jídla, alkohol, nikotin a kofein. Pocení se přirozeně zvyšuje v pubertě a v období menopauzy. 

Nadměrné pocení, čili hyperhidróza

Pocení však může být i signálem, že s vaším tělem není něco v pořádku. U 3 – 4 % lidí je i příznakem závažného onemocnění, a to není radno podceňovat. Nadměrné pocení je možno podle lokality pocení označit za lokalizovanou anebo generalizovanou. Lokalizovaná je mnohem častější a postihuje podpaží, dlaně a plosky nohou. Také je nutné hyperhydrózu rozlišit mezi primární a sekundární. Sekundární je obvykle příznakem jiného onemocnění. Jedná se převážně o celou řadu chorobných stavů, jakými jsou endokrinní nemoci – zvýšená funkce štítné žlázy, nádorová onemocnění, Hodgkinova nemoc, feochromocytom, neurologické nemoci, obezita a vysoký krevní tlak.

Diagnostika nadměrného pocení

Základem je zvážení pacienta, změření pulzu, změření krevního tlaku a získání informací o lécích. Při vyšetření je důležité všimnout si kožních změn, vyrážek u systémových onemocnění a podobně, dále se vyšetřují i lymfatické uzliny, zuby, prohlédne se krk, poslechnou se plíce, vyloučí se zánět i v gynekologické a urologické oblasti. Dále se provede velká laboratoř, během níž se vyšetří jaterní testy, funkce ledvin, zhodnotí se biochemie (hladina cukru, hladina vápníku a fosforu). Odebere se krev na ELFO bílkovin při podezření na myelom, CRP, sedimentaci krve a zapomenout se nesmí ani na krevní obraz a moč. Lékař dále pacienta odešle na rtg. plic, EKG srdce, ultrazvuk břicha, gynekologické vyšetření, okultní krvácení a urologické vyšetření. Scházet by nemělo ani zubní vyšetření a ORL vyšetření. Z endokrinologické stránky bude lékaře nejspíš zajímat hladina testosteronu, hormonů štítné žlázy (fT4, TSH a protilátek), vitamínu D, parathormon, LH, FSH a kyselinou hydroxyindiloctovou.

Léčba

Léčba se odvíjí od příčiny, která pocení způsobuje. Cílem léčby je vždy snížit produkci potu na přijatelnou mez, přičemž léčebné metody jsou konzervativní i chirurgické. V případě vysokého krevního tlaku se jedná hlavně o úpravu jeho hladiny.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *