Krevní tlak je jednou z vitálních funkcí, které jsou pravidelně sledovány, jak v rámci prevence, tak i při hospitalizaci. Od jistého věku je vhodné měřit tlak mnohem častěji. Potřeba měření krevního tlaku i doma se objevuje s diagnostikováním hypertenze anebo nějakých dalších závažných chronických chorob (jako např. srdeční onemocnění anebo onemocnění ledvin).

Normální krevní tlak zdravého dospělého člověka by se měl pohybovat okolo 120/80 mm Hg. S věkem však krevní tlak stoupá, a to v důsledku zvyšování průměru poměru kolagenních a elastických vláken ve velkých tepnách. Hodnota před lomítkem představuje diastolu, čili stah srdce a hodnota za lomítkem systolu, tedy naprosté uvolnění.

Jak můžeme měřit krevní tlak

Nejznámějším měřením krevního tlaku je nepřímé měření s pomocí rtuťového anebo digitálního tonometru. Takovéto měření můžete provádět i doma. Další metodou je i měření „askultačně“ se zabudovaným mikrofonem, který snímá tzv. Korotkovy šelesty. Holterovo vyšetření, které se provádí pomocí speciálního přístroje, jež má pacient nainstalovaný na těle a po dobu 24 hodin opakovaně snímá tlak. Hodnoty se nakonec přetáhnou do počítače, kde jsou nakonec lékařem posouzeny a zhodnoceny. Poslední typ měření se provádí pouze za hospitalizace, a to jen v závažných případech. Jde totiž o tzv. invazivní vyšetření, kdy je speciální katetr zaveden do arterie.

Holter krevního tlaku

Pamutuji si, kdy šlo o převratné vyšetření, kdy se na ně čekaly fronty, dnes je to již zcela běžné vyšetření, jež se řadí k těm základním. Právě toto vyšetření pomůže odhalit, jak to ve skutečnosti s vaším tlakem je. Jestli máte skutečně vysoký krevní tlak, kolísavý tlak anebo vás trápí pouze syndrom bílého pláště. Velké kouzlo spočívá v malé krabičce. Krabička fungující na tužkové baterky je hadičkami propojena s manžetou, která je trvale (po dobu 24 hodin) nainstalována na paži. Tlak se měří v předem nastavených intervalech, a to i v průběhu noci. Další den se krabička odpojí, hodnoty z ní se přetáhnou do počítače, aby si je lékař mohl prohlédnout a zhodnotit. Díky tomuto měření získáte celkem přesný přehled, jak to s tlakem vypadá.

Měření tlakoměrem

Takovýto tlak by se měl měřit v klidu, alespoň 10 minut po tom, co jste přišli k lékaři. Tlak se měří vsedě, s tlakoměrem umístěným ve výši srdce, s volně podloženým předloktím. Tlak se měří na ruce, kde bývá tlak vyšší (je to individuální). Pro diagnostiku se provádí alespoň 3 měření několika minutových rozptylech. Na tepnu se pokládá fonendoskop anebo prsty (nikoliv však palce) a vnímá se zde první „klepnutí“ srdce. Digitální měření je mnohem snazší a rychlejší, i proto je velmi oblíbené. Takovýto tlak si totiž změříte i samy. Bohužel toto měření není tak přesné, jako měření klasickým tlakoměrem. Frekvence měření krevního tlaku se odvíjí od problému, jaký máte. Vysoký tlak vás vybízí k řešení, a to buď k návštěvě doktora anebo dokonce k volání sanitky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *