Vysoký krevní tlak postihuje 15 – 20% české populace. Vysoký krevní tlak často souvisí s mnohem vážnějšími chorobami, které vás mohou dokonce ovlivnit i na životě. Nepodceňujte proto léčbu hypertenze. V případě, že nezaberou režimová opatření, je nasnadě, aby byly nasazeny adekvátní léky.

Bez odkladu se krevní tlak medikamenty léčí v případě, že máte systolický tlak (ten první) na 180 mm Hg nebo diastolickým nad 110 mm Hg (druhá hodnota). Pokud by tak nenastalo, hrozí poškození cílových orgánů. Léčba se zahajuje i tehdy když je tlak vyšší než 140/90 v případě, že vám hrozí nějaká z kardiovaskulárních příhod, obzvlášť jestli se v posledních 5 letech nějaká objevila. V ostatních případech se preferuje změna životního režimu s opakovaným měřením krevního tlaku s odkladem medikamentózní léčby na 6 – 12 měsíců.

Léky jsou předepisovány cíleně lékařem a jedná se o léky z těchto 5 různých skupin:

  • Diuretika
  • Betablokátory
  • Vazodilatátory
  • ACE inhibitory
  • Alfablokátor – centrálně působící léky

V případě nasazení léků užívá pouze jeden lék jen 30% nemocných. Obvykle se léčba hypertenze kombinuje ještě i s dalším lékem. Vhodné dvojkombinace: Diuretikum s ACE inhibitorem, ACE Inhibitor s blokátorem kalciových kanálů anebo diuretikum s beta-blokátorem (u metabolického syndromu a cukrovky). Vhodné lékové trojkombinace – Inhibitor ACE se kombinuje s blokátorem kalciových kanálů a diuretikem. Dále pak Inhibitor ACE s beta-blokátorem a diuretikem, a dále pak blokátor kalciových kanálů s beta-blokátory a diuretiky. Na rezistentní hypertenzi je vhodná kombinace ACE Inhibitoru, beta-blokátoru, blokátoru kalciových kanálů a alfablokátor.

Diuretika

Nejčastěji jsou lékařem předepsány v kombinaci s jinými antihypertenzivy. Jsou lékem první volby u starších lidí, kde dochází k srdeční slabosti, u izolované systolické hypertenze a vysokého krevního tlaku, jež doprovází hromadění vody a sodíku. Diuretika podporují vylučování vody z těla ven. Snížením objemu tekutiny v cévním systému dochází i k poklesu krevního tlaku.

Beta-blokátory

Tyto léky může pacient užívat i samostatně, ale i v kombinaci s jinými léky. Nejvhodnější kombinace je ta s blokátory kalciového kanálu. Beta-blokátory se předepisují tam, kde hrozí ischemie, ischemická choroba srdeční, angina pectoris, infarkt myokardu, chronické srdeční selhání, hyperkinetická cirkulace a tachykardie (zrychlená srdeční akce). Léky jsou vhodné k užití i u těhotných. Neměly by se podávat jen astmatikům, lidem s pomalou srdeční akcí a při těžkém srdečním selhání. Nevodné jsou i u lidí s metabolickým syndromem a poruchou glukózové tolerance a cukrovkou.

Inhibitory ACE

Tyto léky mají pozitivní vliv na funkci ledvin i srdce. Na rozdíl od beta-blokátorů nemají negativní metabolický účinek. Podávají se i v podobě tzv. jednorázových bolusů v případě léčby hypertenzní krize ihned v ambulanci. Můžete je však užívat i dlouhodobě a dokonce i jako samostatný a jediný lék na vysoký krevní tlak. V kombinaci se obvykle podávají u těžší formy vysokého krevního tlaku. Inhibitory ACE kombinujte s diuretiky nebo blokátory kalciového kanálu. Indikací pro předepsání těchto léků je srdeční selhání, systolická dysfunkce levé srdeční komory, a také infarkt myokardu, cukrovka, onemocnění ledvin s proteinurií anebo renální insuficiencí.

Sartany

Jde o léčiva velmi podobných inhibitorům ACE, a proto se mohou i nahrazovat. Známo je, že jsou velmi dobře snášeny.

Blokátory kalciových kanálů

Krevní tlak snižují tak, že vyvolají systémovou vazodilataci (rozšíření cév). Negativně neovlivňuje metabolismus tuků a dokonce nevede ani ke stažení dýchacích cest. Velmi dobře ovlivňují systolickou hypertenzi. Dlouhodobě se předepisují starším osobám s vysokým krevním tlakem, jenž doprovází cukrovka, chronická obstrukční nemoc, zvětšením levé komory, postižením ledvin a ischemickou chorobou dolních končetin. Nejsou vhodné k řešení tlaku, kterou doprovází srdeční slabost, poruchy A-V vedení, zpomalení sino-atriálního a atrio-ventrikulárního vedení.

 

 

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *