Krvácení z nosu je velmi častým a nepříjemným problémem. Obvykle mu nepřikládáme nějakou velkou váhu, protože za ním stojí výraznější smrkání anebo alergie. Někdy však krvácení z nosu může být příznakem vážného onemocnění.

Při krvácení z nosu krev obvykle vytéká ven, avšak při zadním krvácení krev neteče ven, ale stéká do nosohltanu.  Samovolné krvácení může být způsobeno různými příčinami. I když se povětšinou jedná o banální příčinu, vždy je dobré, proč k tomu dochází.

Příčiny krvácení z nosu

Dříve než začneme jmenovat všechny možné příčiny, které mohou krvácení z nosu způsobit, je třeba si uvědomit, že většinu každé krvácení je následkem nějakého patologického procesu. Také byste měli vědět, že ve sliznici nosu

Krvácení z nosu

Krvácení z nosu

se nachází bohatá síť různě velkých cév, a tak krvácení z nosu může být arteriální, venózní, ale i kapilární. Až z 90% se centrum krvácení nachází v oblasti nosní přepážky, kde je sliznice velmi tenká a pevně drží na chrupavce přepážky, díky čemuž však i snadno praská. Příčin krvácení z nosu může být více a mohou se i kombinovat. Mezi nejčastější příčiny patří trauma, které doprovází zlomenina nosu (kůstek, přepážky), také sem patří poranění cizími tělísky. Za krvácením z nosu mohou stát i záněty v jehož rámci dochází k překrvení sliznice. To představuje zvýšené riziko krvácení. Za krvácením se může skrývat polyp na nosní přepážce. Nejinak je tomu však i s nádory nosu, nosních dutin a nosohltanu. Možná vás to překvapí, ale krvácení z nosu může způsobit i jaterní onemocnění a onemocnění ledvin na dialýze anebo také i endokrinní poruchy a těhotenství. Velmi častou příčinou krvácení z nosu je nedostatek vitamínu C. Samostatnou kapitolu pak vytváří krvácení z nosu z důvodu onemocnění kardiovaskulárního systému, vysokého krevního tlaku anebo aterosklerózy. V pozoru buďte i tehdy pakliže berete léky proti srážlivosti. V případě tohoto krvácení se může jednat o předávkování. Některé nosní kapky a kortikoidní kapky mohou být také příčinou krvácení z nosu.

Krvácení z nosu z důvodu vysokého krevního tlaku

Pakliže se léčíte s vysokým krevním tlakem, měli byste při krvácení z nosu zpozornit. Dochází totiž k němu ve chvíli hodně vysokého krevního tlaku. V tomto případě je dobré si tlak zkontrolovat a v případě, že se jedná vskutku o vysoký tlak, měli byste urgentně navštívit lékaře, abyste upravili svou léčbu.

Diagnostika

Pro řešení problému je důležité přijít na skutečnou příčinu krvácení z nosu. Základem je vyšetření na ORL. Součástí diagnostiky je i vyšetření krevního tlaku, provedení laboratoře krve.

První pomoc při krvácení z nosu

První pomoc je při řešení krvácení z nosu zásadní. V prvé řadě je důležité stisknut nos z obou stran anebo kapesníkem namočeným ve studené vodě. Předkloňte hlavu a dýchejte ústy. Vhodné je dát si na zátylek mokrý studený ručník. Stejně tak je i dobré pustit si proud studené vody na nos. Chlad působí na zužování cév a podporuje tělo v jejich samostatném zastavení. V případě, že k zástavě krvácení nedochází (po 20 minutách), navštivte lékaři. To samozřejmě udělejte i tehdy, když si nos zraníte. Odborník pak může po vyšetření krvácení nosu cíleně ošetřit pomocí laseru anebo elektrokauteru.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *