Krevní tlak je jednou ze základních fyziologických funkcí, jehož normální funkce je pro zdravý život velmi důležitá. Normální krevní tlak je 120/80. Nízký krevní tlak je ten, jenž je pod 100/65 a naopak vysoký je ten nad 129/90. Faktem ale také je, že hodnoty krevního tlaku se zcela přirozeně mění s věkem, v průběhu dne i v závislosti na různé okolní jevy.

Je zcela normální, že s věkem výška stoupá, aby pak okolo šedesátého roku u muže a sedmdesátého roku u ženy zase mírně klesla. I přes tento fakt by se měl po celou dobu držet ve zdravém rozmezí. Bohužel díky aktuálnímu způsobu života si tuto mez udrží jen málokdo.

Zdravé hodnoty krevního tlaku

Dospělí (18 let a výše) Pod 140/90 mmHg
Kojenec Cca 80/45 mmHg
Větší děti Cca 110/70 mmHg
Diabetický pacient Pod 130/80 mmHg
Člověk s nemocnými ledvinami Optimálně 110/80 mmHg

 

Vysoký krevní tlak

Dospělí 18 let a výše Od 140/90mmHg a víc, které se naměří několikrát za sebou
Kojenci Nad 85/50 mmHg
Děti Nad 120/80 mmHg
Diabetický pacienti Nad 130/80 mmHg
Člověk s nemocnými ledvinami Nad 120/80 mmHg

Nízký krevní tlak

Dospělí muži Pod 100/60 mmHg
Dospělé ženy Pod 100/70 mmHg

 

Měli byste vědět, že pokud je vám méně než 18 let a trápí vás hypertenze, narůstá u vás riziko vzniku srdečních chorob do 50 let až čtyřnásobně.

Nejnižší hodnoty krevního tlaku jsou obvykle ve spánku okolo třetí hodiny ranní. Nejvyšší hodnoty krevního tlaku jsou naopak v období mezi 8. – 11. Hodinou ranní, a pak večer mezi 16. a 20. hodinou.

Krevní tlak, ale mění počasí, fyzická námaha, stres, fyzická kondice, únava, teplota (těla i počasí), spánek (dostatek – nedostatek), pitný režim a dokonce i rozdílné polohy těla (poloha v lehu, v sedu a ve stoje).  U ortostatické hypotenze je proto zapotřebí měřit krevní tlak v různých polohách.

Hypertenze u dětí

Hypertenze, čili vysoký krevní tlak u dětí se vyskytuje pouze v 1-3%. V přepočtu to znamená, že touto chorobou trpí až 30x méně dětí než dospělých, což v přepočtu znamená, že hypertenzí trpí každé třicáté až sté dítě. Obvykle je spojen s nějakým dalším zdravotním problém (onemocnění srdce anebo obezita). Dítě s vysokým krevním tlakem si může stěžovat na bolest hlavy, únavu, může se objevit krvácení z nosu, může se více potit, trpí nechutenstvím a nemusí celkově prospívat. I u dětí může vysoký krevní tlak způsobit vážné zdravotní potíže. Jedná se hlavně o poškození srdce a ledvin. U dětí to v neřešeném a podceněném případě (při tom nejhorším scénáři) může dospět dokonce až do fáze selhání ledvin, kdy pak bude potřebná její transplantace. Vysoký krevní tlak u dětí se léčí podobně jako u dospělých. Základem je primární řešení a režimová opatření. V případě, že ani to nezabírá, lékař dítěti předepíše některý z léků na vysoký krevní tlak (i pro děti jich je dnes už celá řada).

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *