Než zde začnu psát možnosti, jak snížit svůj vysoký tlak, měli byste vědět, že krevní tlak se spolu s věkem přirozeně zvyšuje. Vysoký tlak se nejčastěji velmi brzy objevuje u kuřáků, lidí konzumujících přespříliš kávy, čaje a alkohole a u lidí s nadváhou. Všeobecně se udává, že tlak nad 140/90 je vysokým tlakem, který by měl být řešen. O tom jak, se dozvíte v našem článku. 

Při léčbě vysokého tlaku je důležité, jaké jsou vaše subjektivní potíže a jaké jsou i fyzikální projevy vysokého tlaku. Důležité je rovněž zjistit, zda vysoký tlak není zvýšen sekundárně, a to proto, abyste mohli řešit prvotní příčinu. Samotná léčba hypertenze je pak stanovena podle celkového zdravotního stavu pacienta.

Režimová opatření

V prvé řadě je při léčbě vysokého tlaku stanovena režimová opatření. Základem toho je změna životního stylu a odstranění rizikových faktorů. To znamená úpravu jídelníčku, snížení hmotnosti, zbavení se stresu a rovněž i správnou spánkovou hygienu. Člověk s vysokým krevním tlakem by rovněž neměl pít alkohol a kouřit. Vězte, že snížení váhy o jeden kilogram může vést ke snížení tlaku až o 2,5 mmHg. Pozor na držení tuku v těle v břišní oblasti, protože tato obezita spojena s větším rizikem, než ta, která se drží okolo pasu a boků. Ženy by měly mít pas pod 88 cm a muži pod 102 cm. Mezi další důležité omezení je snížení soli, draslíku (pozor na minerálky), omezení konzumace alkoholu a pořádná úprava jídelníčku. Součástí nového života by měla být i fyzická aktivita, kterou budete vykonávat pravidelně alespoň 3 – 4x denně po dobu jedné hodiny. Ideálním pohybem je chůze, plavání, jízda na kole anebo běh. Do jídelníčku zařaďte banány, vysokoprocentní čokoládu a meruňky.

Pravidelná detoxikace

Se snížením tlaku vám může pravidelná detoxikace organismu, pomoci vám v tom mohu čaje na pročištění jater, lymfodrenáž, čaje podporující funkci ledvin, ale i aloe vera. Někteří doporučují i pravidelně vyčištění střev Zaječicí, projímavou minerálkou, která však nevyvolává křeče v břiše. Celá láhev by se měla vypít v průběhu 2 hodin ráno na lačno. Detoxikace je rychlá, do 2,5 hodiny jste vyčištění. Odpoledne pak již můžete jíst rýži, dušenou zeleninu, lehkou polévku a dostatek neperlivé čisté vody.

Fytoterapie

Samostatnou kapitolou je fototerapie, čili léčba bylinkami. Na krevní tlak pozitivně působí česnek, fazol obecný (plod bez semen), hloh obecný, meduňka i zběhovec plazivý.

Užitečné potraviny

  • Kvalitní oleje – extra virgine olivový
  • Vláknina – ovesné vločky i zelenina, ale čerstvá a ne konzervovaná
  • Bílé pečivo nahraďte za tmavé a celozrnné, to se týká i rýže a těstovin
  • Velmi prospěšná je konzumace zeleninových šťáv, hlavně z mrkve, petržele, celeru a řepy. Vhodné jsou i šťávy s vysokým obsahem vitamínu C, tedy citrusy, rybíz a šípky.
  • Velmi pozitivně na snížení tlaku působí i banány a kvalitní hořká čokoláda.
  • Lněné semínko a lněný olej

Farmakologická léčba

Jako poslední uvádím farmakologickou čili lékovou formu terapie. V případě, že tlak režimová opatření nezkorigují, je na řadě medikamentózní léčba. Užití medikamentů rovněž ovlivňuje i skutečnost o jaký typ hypertenze se jedná a jaké jsou její projevy. Léky tak mohou být podávány nejen přímo na snížení tlaku, ale i na podporu průchodnosti cév, správnou funkci štítné žlázy a podobně. Kombinace léků volí lékař tak, aby se navzájem doplňovaly a blokovaly nežádoucí vedlejší účinky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *