EKG, nebo také Elektrokardiogram, je záznam, který pořídí tzv. elektrokardiograf. Oběma se však přátelsky říká EKG. EKG záznam písemně zobrazí srdeční aktivitu v určitém časovém úseku. Toto vyšetření dnes patří k těm nejběžnějším základním vyšetřením nejen v oboru kardiologie, ale i v běžném lékařství.

Přístroj při zápisu zachycuje signál z elektrické aktivity myokardu, který se šíří z myokardu všemi směry do celého těla, aniž by byl nějak výrazněji zeslabován. EKG signál tak můžete na těle zaznamenat takřka kdekoliv. Ze zachycených hodnot pak podle jednotlivých parametrů záznamu můžete zjistit přesnou diagnózu. Toto vyšetření je nebolestivé, nikterak invazivní a zhotovené je během několika málo minut.

Co všechno dokáže zjistit EKG?

EKG je schopno zaznamenat srdeční akci, srdeční rytmus, srdeční frekvenci, P vlnu, PQ interval, QRS komplex, ST úsek, T vlna, QT interval a elektrickou srdeční osu (EOS).

S pomocí EKG je možné zjistit celou řadu srdečních chorob a nejen to, na záznamu se objeví i poruchy extrakardiálních příčin (astma, poruchy činnosti štítné žlázy, iontová dysbalance a podobně).

EKG srdce vám ukáže odchylky od pravidelného srdečního rytmu, poruchy tvorby nebo převodu vzruchu v srdečním svalu, nedostatečnou výživu jednotlivých částí srdce (ischemii), starší poškození srdečního svalu a lokalizaci postižení a jeho rozsah.

Jak probíhá EKG vyšetření

Vyšetření je rychlé a snadné. Potřebujete se svléct do půl pasu, ženám stačí svléct jen do podprsenky. Posléze si lehnete na lehátko. Důležité jsou i holé kotníky. Před vyšetřením vás sestřička „postudí“, k tomu dojde tehdy, když oblasti, kde budou přiloženy elektrody, potře vodou. To proto, aby se zvýšila kvalita převodu vzruchu. Na obě zápěstí i kotníky vám pak sestřička přiloží klipsy a na hrudník připne hrudní svody. Při rychlém měření jsou pouze tři, ale obvykle jich užije šest. Každý z nich má jinak barevnou přísavku a vždy se umisťují do určitého místa na hrudníku. Pro vás je důležité, abyste leželi v klidu. V průběhu vyšetření byste neměli ani mluvit. Po vyšetření, tedy po zhotovení papírového záznamu, se svody sundají, vy se utřete, oblečete a se záznamem putujete k lékaři, který si jej prohlédne a podle něj se rozhodně, co bude dál.

Kdy se točí EKG?

EKG se v urgentních případech dělají každému. EKG se provádí z důvodu podezření na infarkt myokardu, zvětšení srdce, plicní embolie nebo srdeční arytmie. Standardně bývá člověk monitorován v případě těžších úrazu. Pravidelné EKG vás čeká i v případě klasických preventivních kontrol.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *