Echo srdce, nebo také echokardiografie, je ultrazvukové vyšetření srdce. Toto vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám v kardiologii, čili v oboru zabývajícím se onemocněním srdce. Jde vlastně o speciální ultrazvukové vyšetření srdce, které lékař potřebuje zobrazit v pohybu. Dochází k tomu obvykle tehdy, když si chce ověřit jeho schopnost pumpovat krev, změřit jeho velikost, ověřit stav srdečních chlopní a zjistit další parametry.

Co nám echo srdce ukáže?

  • Velikost srdečních oddílů
  • Pohyblivost srdce
  • Tloušťka srdeční stěny
  • Stav a funkci srdeční chlopně

Echokardiografie se nemusíte bát. Vyšetření je zcela bezbolestné a provádí se obvykle z důvodu podezření zvětšení srdce, zánětu srdeční nitroblány, při podezření nedomykavosti chlopní, dohledání vrozené odchylky a zjišťování následků na srdci po infarktu. Díky echu srdce je možno odhalit srdeční selhávání, chlopenní vady a jiné srdeční vady, infekční endokarditidu, tekutinu v osrdečníku atd. Echo je velice důležité a přitom dostupné, jednoduché a šetrné vyšetření, protože v jeho průběhu nejste vystavováni škodlivým rentgenovým paprskům.

Průběh vyšetření

Vyšetření probíhá na specializovaných kardiologických pracovištích. Některé spadají pod internu a jiné naleznete pod oddělením zobrazovacích metod. Při vyšetření ležíte na lehátku do půl pasu svlečený. Levou ruku založte za hlavu a poslouchejte instrukce lékaře. Ten si vás podle potřeb může nastavit i na bok. Před vyšetřením vám na tělo doktor nanese gel, aby mohla sonda přenášet vzruchy. Vyšetření trvá cca 10 minut. Po vyšetření se budete moci utřít a obléct. Některé ordinace vám dají papírový ručník, jiné ambulance vyžadují, abyste si k vyšetření vzali svůj vlastní ručník, vezměte si jej, abyste se měli do čeho utřít. Gelu budete mít na sobě doopravdy hodně. Výsledek dostanete ihned do ruky.  Princip vyšetření spočívá v užití speciální sondy, která vysílá zvukové vlny o frekvenci 2,5 – 10 MHz. Tyto zvukové vlny pronikají do vyšetřované oblasti, kde se odráží a malá část se vrací zpět do sondy. Počítač zabudovaný v přístroji pak zachytává ultrazvukové vlny, které počítač vyhodnotí a data pak zobrazí na obrazovce v černobílé barvě. Další speciální echo je prováděno jícnovou sondou, která snímá srdce zevnitř těla, díky čemuž můžete dokonaleji zobrazit srdeční chlopně.

Komplikace s echo srdce

Komplikace s echo srdce mohou mít obézní lidé, kteří jsou hůře vyšetřitelní. Jícnové echo pak může být pro někoho poměrně nepříjemným způsobem vyšetření. Nebolí, ale může vyvolat dávivý reflex. Po jícnovém echu byste neměli několik hodin nic jíst, ani pít, protože znecitlivující látka v dutině ústní může narušit polykání a může proto dojít k vdechnutí soust.

 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *