Bušení srdce, nebo také palpitaci, byste neměli podceňovat. Je sice pravda, že se může objevit i v radostných chvílích, ale také i tehdy, kdy za nimi může být zdravotní problém. A nutno říci, že nemalý.

Co je bušení srdce?

Jde o nepříjemně vnímané pocity údery srdce, které obvykle nevnímáme. Bušení srdce si všimneme po větší zátěži, v klidu pak přichází s různými chorobami. Jde o jeden z příznaků například u hypoglykémie (nízké hladiny cukru v krvi), chudokrevnosti nebo také při špatné funkci štítné žlázy. Pokud se neví, proč k bušení srdce dochází, mělo by být pak pořádně vyšetřeno. Mnohdy sice jde o banální příčinu, ale někdy se může jednat i o příznak velmi závažného onemocnění.

Příčiny bušení srdce

Bušení srdce v klidu

Bušení srdce v klidu

Palpitace může mít mnoho různých příčin, a také může mít i různou podobu. Někdy se vyskytuje jen zrychlená srdeční činnost, ale jindy, třeba u srdečních poruch se objeví i arytmie. Za bušením srdce může nejen fyzická zátěž, ale i psychika, a to hlavně stres nebo strach. Za bušením může být hypoglykémie, arytmie, chudokrevnost, zvýšená funkce štítné žlázy a vysoká konzumace kofeinu a kouření, marihuana, kofein a další drogy. Trvalé bušení srdce odpovídá nejčastěji k příznakům vysokého krevního tlaku. K bušení srdce dochází proto, že tkáně mají vyšší nároky na kyslík a srdce tak musí přidat, aby požadavky uspokojilo. Součástí tohoto stavu je i zrychlené dýchání. Začne-li vám bouchat srdce, zkontrolujte si své léky, některé totiž mohou vyvolat bušení srdce. Nejvíce za tím stojí právě léky na snížení krevního tlaku, ale také i léčiva na alergii a nachlazení. Pozor také i na léky na hubnutí.  Bušení srdce někdy způsobují i léky na léčbu astmatu.

Léčba bušení srdce

Co vám pomůže? Vyhýbat se stresu. Jezte hodně ryb (losos, makrela, sardinky). Nepřejídejte se. Omezte konzumaci alkoholu, kávy a kouření. Snižte i pojídání sladkých jídel. Zvyšte pohybovou aktivitu. Do jídelníčku zařaďte hořčík, koenzym Q, vitamíny skupiny B, taurin a nenasycené mastné kyseliny. Vhodná je i aromaterapie. Ideálními oleji je levandulový, majoránkový, pomerančový, neroli. Zapamatujte si však, že základem řešení bušení srdce je zjištění příčiny a její odstranění. Pomoci vám mohou i relaxační cviky, hluboké dýchání, meditace, cvičení jógy. Důležité je i trénink psychiky, jenž vám pomůže zvládnout stres a úzkost.

Vyšetření srdce

K vyloučení vážných zdravotních problémů, a také ke zjištění příčiny, jež rozhodne o další léčbě, je důležité vyšetřit srdce. Základem je vyšetření EKG a dále pak i echo srdce.

Kdy navštívit lékaře?

  • Tehdy, když vám začalo bušit srdce.
  • Když vás bolí na hrudi, má pocit slabosti, závratě, náhlé změny vidění, je vám mdlo a nedostává se vám vzduchu anebo jste-li zmateni. 

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *