Bolest na hrudi je strašákem snad všech lidí, může být způsobena mnoha různými faktory. Mezi ty nejzávažnější příčiny bolesti na hrudi patří infarkt myokardu, který je skoro u poloviny smrtelný. Bolest na hrudi mohou však způsobovat i zcela banální příčiny. Ať už je tomu tak, nebo tak, neměli byste tento stav podceňovat, nemusel by se vám to totiž vyplatit.

Příčiny bolesti na hrudi

Příčina souvisí s postižením hrudní stěny, nitrohrudních orgánů a okolí. Jednou z nejčastějších příčin bolesti na hrudi je Angina Pectoris. Bolest je v tomto případě způsobena nedostatkem kyslíku, který se dostává do srdce. Chorobu vyvolává ateroskleróza věnčitých tepen zásobující srdce. Při záchvatu bolest trvá pouze krátce, po ukončení fyzicky namáhavé práce vymizí. V případě však, že se aterosklerotický plát utrhne a cévu ucpe, dochází k infarktu myokardu.

Bolest na hrudí při infarktu myokardu je extrémně silná a může vystřelovat do levé končetiny, břicha, brady a je spojena se zvracením a nevolností.  Na rozdíl od anginy pectoris ona nezmizí. Horší stavy doprovází i dušnost. Další příčinou bolesti na hrudi je zánět osrdečníku, čili perikarditida, ten může vyvolat infekce, lupus erythematosus, revmatická horečka, nádory a další. Tato bolest není tak prudká, ale může se té infarktové velice podobat. I tento stav je velmi vážný.

Další příčinou bolesti na hrudi je i zánět pohrudnice. Pleuritida se zhoršuje při nádechu. Bolest na hrudi samozřejmě doprovází i další velmi vážný zdravotní stav, a to zánět myokardu, kdy hrozí o srdeční selhání. Nezávažnou, ale nepříjemnou příčinou bolesti na hrudi je pálení žáhy. Faktem je, že tato bolest se může velmi podobat infarktu myokardu.

Plicní embolie je velmi vážnou příčinou bolesti, kterou doprovází i dušnost a kašel. Tento stav ohrožuje člověka přímo na životě, a také může způsobit i náhlou smrt. Pneumotorax je stav, kdy se dostane do pohrudniční dutiny vzduch. Jedná se obvykle o stav vyvolaný úrazem, ale znám je i tzv. spontánní pneumotorax, který se objevuje u mladých mužů, kdy dojde z ne zcela jasné příčiny k prasknutí části plíce a vzduch se dostane do pohrudniční dutiny.

Méně závažnou příčinou bolesti na hrudi jsou záněty dýchacích cest a zápalů plic. Tento zdravotní problém se projevuje teplotou a kašlem.

Velmi ošidnou bolestí je i bolest páteře. Potíže hrudní páteře jsou vůbec nejčastější příčinou bolesti na hrudi. Tato bolest je charakteristická tím, že je bodavá a vystřeluje dopředu na hruď. Nejde obvykle o nebezpečnou bolest, ale velmi nepříjemnou.

Doopravdy velmi bolestivý je pásový opar, který se ne vždy musí vyjevit jako pás zcela viditelných puchýřků. Pakliže však postihne hrudní oblast, souvisí s ní často bolesti směrující od páteře a nervů vedených hrudní páteří dopředu k hrudníku.

Velmi vážný stav, kdy jde doslova o minuty, je disekce aorty, čili roztržená hrudní aorty. Bolest na hrudi je extrémně silná a takřka neodlišitelná od infarktu. Jde bohužel o stav s vysokou mortalitou.

Věděli jste, že akutní zánět slinivky břišní nebo žlučníková kolika může způsobovat tzv. přenesenou bolest na hrudi.

Bolestí na hrudi ale mohou být i psychickým příznakem u těch, kteří trpí hysterismem, hypochondrií a přílišným sebepozorováním.

Pár slov na závěr.  Se sebepozorováním bychom to neměli přehánět, ale také bychom tento stav neměli podceňovat. Podcenění stavu je mnohem horší, než přehánění. Následky totiž mohou být fatální.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *