Angina Pectoris je jednou z akutních forem ischemické choroby srdeční. Jde vlastně o nedokrvení myokardu, který vzniká v důsledku nepoměru mezi potřebou a dodávkou kyslíku do srdečního svalu. Následkem toho nedochází ke správnému stahování, což vede k neschopnosti pumpování krve do těla. To se projeví ostrou bodavou bolestí ponejvíce za hrudní kostí, která vystřeluje do ramen, paží anebo spodní čelisti. Jedná se o středně závažné onemocnění srdce. Pozor, pokud se nebudete řádně léčit, může se angina pectoris rozvinout v akutní infarkt myokardu! Také byste měli vědět, že v důsledku ischemické choroby srdeční v České republice umírá téměř 50% lidí. Děsivé číslo, nemyslíte?

Projevy angíny pectoris

Angina Pectoris

Angina Pectoris

Jak jsme již psali, záchvaty se projevují ostrou palčivou bolestí za hrudní kostí, která vystřeluje do ramen, paží a brady. Záchvat obvykle netrvá déle než 15 minut.  V případě, že bolest neustupuje anebo je velice intenzivní, jde pravděpodobně o akutní infarkt myokardu! V některých případech bolest doprovází pocení, dušnost, pálení na hrudi, svírání, bodání a tlak na hrudi, a také pocitem na omdlení. Stav je svými projevy velmi podobný akutnímu infarktu myokardu, u angíny však nedochází k odumření srdeční tkáně. Musím vás upozornit, že pálení se nemusí vyskytovat vždy, někdy vede bolest zad a břicha.

Stabilní angina pectoris

Stabilní angina pectoris má vždy stejný průběh, kdy se objevuje po stejném vyvolávacím faktoru. Objevuje se pravidelně, třeba jednou týdně. Záchvat obvykle brzy ustoupí, jestliže odstraníte příčinu anebo užijete nitroglycerin pod jazyk.

Nestabilní angina pectoris

Bolest je v tomto případě mnohem horší a objevuje se i tehdy, kdy byste to nečekali. Tato angina má obvykle zhoršující průběh. Záchvaty narůstají, prodlužuje se i délka trvání a začnou vznikat i v klidu.

Vazospastická angina pectoris

Jde o vzácný typ AP a týká se stažením koronární tepny.

Příčina vzniku anginy pectoris

Onemocnění vzniká důsledkem snížení přívodu krve zúženými věnčitými tepnami anebo naopak z důsledku náhlé zvýšené spotřeby kyslíku v mykardu. Příčinou zúžení je nejvíce aterosklerotický plát koronární tepny. Jedná se tedy o následek aterosklerózy, což je degenerativní kornatění tepen. To vzniká jako důsledek postupného ukládání tuků a dalších látek na cévní stěnu. Tímto procesem postupně dochází ke zužování vnitřního průsvitu cévy. Při náhlé zvýšené potřebě kyslíku pak není možné dostatečné zvýšení průtoku a nepoměr se tak mezi nároky a skutečnou dodávkou kyslíku, se rapidně zvýší. Situace obvykle nastává po fyzické námaze, rozčílení, hádce, stresu, v chladném prostředí, při vzestupu krevního tlaku, zvýšení tepové frekvence a při kouření. Někdy spouštěčem záchvatu může být i vydatné jídlo.

Diagnostika

Vedle typické anamnézy a zcela charakteristické bolesti se provede laboratorní vyšetření (tuky v krvy, hladinu krevního cukru, srážlivost krve), dále pak EKG vyšetření, zátěžové EKG, echo srdce, dobutaminová echokardiografie (podají se léky, které zvyšují srdeční činnost a zvyšují jeho stahování). S diagnostikou vám může pomoci i magnetická rezonance. Další diagnostickou možností je i izotopové vyšetření prokrvení myokardu po zátěži (SPECT) s užitím thalia a technicia. CT vyšetření vám pak pomůže s podezřením aterosklerózy. Jedná se o tzv. CT angiografii.

Léčba anginy pectoris

První základy onemocnění zachytí lékař anebo záchranka po tom, co jim zavoláte. Velmi pozitivně na tento stav působí nitráty. Samozřejmě, že i zde dochází k léčbě dalších příznaků a spouštěčů. Důležitým faktorem je rovněž i snižování rizikových faktorů. Do této skupiny patří eliminace kouření, snížení váhy, snížení příjmu tuků, solí a zlepšení fyzické kondice. Vedle nitrátů se ponejvíce užívají léky na snížení vysokého krevního tlaku a proti srážlivosti krve. Léčí se i všechny další choroby, které s anginou pectoris souvisí. Velmi pozitivně na onemocnění působí i konzumace vitamínu C, A, E, selen, hořčíku, aminokyselin a koenzymu Q10. Velmi dobrým prostředkem na zamezení komplikací je i pravidelné užívání 100 mg kyseliny acetylsalicylové. Při velmi výrazných potížích a nálezu na koronografii se provádí zprůchodnění postižených cév stentem, případně se musí provést přemostění zúženého úseku bypassem.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *